Răspuns :
concentratia/ 100 = masa dizolvata / masa de solutie
masa de solutie = masa de substanta dizolvata + apa
prima solutie:
12/ 100 = masa dizolvata/ 450 == m d = 450 x 12 : 100 = 54 grame sare
deci 450 - 54 = 396 grame apa
a doua solutie
30/100 = masa dizolvata/ 800 == md = 800 x 30 : 100 = 240 grame sare
800 - 240 = 560 grame apa
solutia finala va avea masa dizolvata = 54 + 240 = 294 grame sare
masa apa = 396 + 560 + 250 = 1206 grame apa
( nota: 250 ml apa= 250 cm cubi = 250 grame de apa, deoarece densitatea apei = 1 g/cm cub si m = densitate x volum = 250 cm cubi x 1 g / cm cub = 250 grame)
c = masa dizolvata / masa solutie x 100 = 294 / ( 294 +1206) x 100 = 294/ 1500 x 100 = 19,6 %
masa de solutie = masa de substanta dizolvata + apa
prima solutie:
12/ 100 = masa dizolvata/ 450 == m d = 450 x 12 : 100 = 54 grame sare
deci 450 - 54 = 396 grame apa
a doua solutie
30/100 = masa dizolvata/ 800 == md = 800 x 30 : 100 = 240 grame sare
800 - 240 = 560 grame apa
solutia finala va avea masa dizolvata = 54 + 240 = 294 grame sare
masa apa = 396 + 560 + 250 = 1206 grame apa
( nota: 250 ml apa= 250 cm cubi = 250 grame de apa, deoarece densitatea apei = 1 g/cm cub si m = densitate x volum = 250 cm cubi x 1 g / cm cub = 250 grame)
c = masa dizolvata / masa solutie x 100 = 294 / ( 294 +1206) x 100 = 294/ 1500 x 100 = 19,6 %
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!