2 moli CuO=> 2 moli C. numarul de moli=masa/masa molara=> masa C=moli*miu= 2*12=24g C pur. 100%-40%=60% ( C pur) 60/100*x=24g (x fiind masa totala de C)=>x=40g.
2 moli CuO=>2 moli CO degajati. numarul de moli=V/ Vmolar=> V=moli*Vm=> V CO=2*22.4=44.8 L CO degajati
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!