Răspuns :
concentratia / 100 = masa dizolvata/ masa solutie
4/100 = masa dizolvata / 25 masa dizolvata = 25 x 4 /100 = 1 gram
noua solutie
c / 100 = masa dizolvata / masa solutie = (1+5) / (25 + 5) = 6/30 = 0,2
c = 0,2 x 100 = 20 %
!! ( masa solutie creste cu cele 5 grame adaugate, ca si masa de substanta dizolvata)
4/100 = masa dizolvata / 25 masa dizolvata = 25 x 4 /100 = 1 gram
noua solutie
c / 100 = masa dizolvata / masa solutie = (1+5) / (25 + 5) = 6/30 = 0,2
c = 0,2 x 100 = 20 %
!! ( masa solutie creste cu cele 5 grame adaugate, ca si masa de substanta dizolvata)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!