👤

Un tren de 100 m traverseaza un pod de 200 m in timp de 20 secunde.Care este viteza trenului?

Răspuns :

Traversarea incepe atunci cand locomotiva intra pe pod si se termina atunci cand ultimul vagon iese de pe pot.
In tot acest timp trenul se deplaseaza pe o distanta s=L+l=200+100=300m
Timpul de traversare este t=20s deci
v=s/t=300/20=15s
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari