Determina cantitatea de apa care trebuie evaporataa pentru a obtine o solutie cu concentratia 50% din 500g solutie,concentratie 25% de soda caustica. Multumesc
c1=md1/ms1 * 100 => md1 = 500*25/100=125 g c2=md2/ms2 * 100 => md2 = 500*50/100=250 g ms2 = ms1 = 500 g ms2 = md2 + m apa m apa = 500 - 250 = 250 g apa trebuie evaporata
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!