Corpu cu masa unu este de 100g care este 0,1kg,iar corpu cu masa 2 este de 400g care este 0,4kg, si se cunoaste constanta elestica si se cere alungirea resortului.Rezolvare faci un desen cu scripetele si cu cele doua corpuri si stabilesti conditia de echilibru care va fi T1=T2,T1=G1,T2+Fe=G2, de unde rezulta ca T1=m1 ori g=0,1 ori 10=1N,G2=m2 ori g=0,4 ori 10=4N,F=G2-T2=4-1=3N,Fe=k ori Δl de unde rezulta ca Δl=Fe/K=3/60=0.05m=5cm.Sper ca tem ajutat