👤

Ce forta actioneaza asupra unui resort cu constanta de 10N /m daca alungirea lui este de 2 cm

Răspuns :

Scrii forta elastica
F=kΔl=10*0,02=0,2N
Succes!

k=10 N
delta l=2 cm=0,02 m
F-?
Rezolvare:
k=F/delta l
=> F=k×delta l
F=10 N/m×0,02 m
=> F=0,2 N.