👤

Problema 8.va rog ajutați-mă.

Problema 8va Rog Ajutațimă class=

Răspuns :

mai întâi determini masa moleculară 
0,05 moli...........3,6 g
1mol..................M
M=72
mC/mH=5:1 
mC=5mH
CxHy
5mH+mH=72
mH=12
mC=60
Deci formula C5H12