👤

o parghie de lungime A,B=L=2m este sprijinita la o patrime de capatul A unde actioneaza o forta de 300 N . Sa se determine forta care actioneaza la capatul B pentru ca barghia sa fie in echilibru.

Răspuns :

Sa notam cu C punctul de sprijin. Atunci AC=L/4. AB=L=2m⇒ AC=0,5m
Atunci CB=AB-AC=L-AC=2-0,5=1,5m. In acest caz, Putem considera forta din A ca forta rezistiva Fr=300N iar pe cea care actioneaza in B ca forta activa, Fa.Se cere Fa=?.
Deci AC este bratul fortei rezistive AC=br=0,5m iar CB este bratul fortei active CB=br=1,5m.
La echilibru, conform legii parghiilor, Fa×ba=Fr×br
De aici Fa=Fr×br/ba
Fa=300×0,5/1,5 ⇒ Fa=300×1/3=100N
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari