👤

Va rog URGEENT. Calculeaza masa pt substantele indicate in p. I ,daca cantitatea de substanta pentru fiecare din ele este: I) 2 mol ; 2) 0,5 mol; 3) 0,1 mol

Răspuns :

Aici este foarte mult de lucru iti dau la prima 
se da:
niu(S)=2mol
niu(C)=2mol
niu(P)=2mol
niu(Mg)=2mol
niu(Zn)=2mol
niu(Al)=2 mol
  m(S,C,P,Mg,Zn,Al-?
           R-re:
Ar(S)=32                        M(S)=32g/mol    
Ar(C)=12                          si tot asa mai departe 
Ar(P)=31
Ar(Mg)=24
Ar(Zn)=65
Ar(Al)=27
                     m(S)=2x32=24g
                      tot asa mai departe la toate
 Raspuns:m(S)=64g
la fel tot asa mai departe 

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari