👤

Ce cantitate de hidrogen se gaseste in 200 g HCl cu concentratie c=36,5%.

Răspuns :

c%=md/ms * 100 => md HCl = 200 * 36,5/100 = 73 g
36,5 g HCl.........1 g H
73 g HCl..............x g H         x = 2 g H

Calculezi masa de HCl din formula,iar apoi cat hidrogen ai in acid,stiind ca intr-un mol sau 36,5 g se afla 1 g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari