👤

Un mobil străbate distanţa d= 200 km, dintre două oraşe, deplasându-se jumătate din timp cu viteza de v1= 40 km/h iar cealaltă jumătatedin timp cu viteza de v1=60 km/h. În cât timp
a străbătut mobilul întreaga distanţă?
va rog este urgent.MULTUMESC


Răspuns :

t= timpul total
d1+d2=d
v1*t/2 + v2*t/2 = d
(v1+v2)*t/2=d
(v1+v2)*t=2d
t=2d/(v1+v2)
t=2*200/(40+60)=400/100=4 ore

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari