👤

calculeaza cantitatea de substanta si masa clorului si ale hidrogenului necesare pentru a obtine 36,5 kg de clorura de hidrogen

Răspuns :

H2+Cl2=>2HCl
(se fac ecuatii pe reactie)
M HCl=1 + 35,5=36,5 g/mol
mCl=(36,5x35,5) supra (2x36,5)=17,75 g Cl2
mH=36,5 supra (2x36,5)=1 supra 2=0,5 H2
Sper ca te-am ajutat...