Răspuns :
5 globulete galbene si 8 globulete rosii - 5 globulete galbene si 6 globulete rosii = 2 globulete rosii.
60lei-50lei=10lei (pentru doua globulete rosii)
10lei:2=5lei (pentru un globulet rosu)
5x8=40lei (pentru 8 globulete rosii)
atunci, 60lei-40lei=20lei pentru 5 globulete galbene)
20lei:=4lei (un globulet galben.
Un globulet galben costa 4 lei, iar un globulet rosu costa 5 lei.
Sper ca am fost de ajutor!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!