Din densitatea relativa, rezulta masa molara medie a amestecului, stiind ca masa molara a hidrogenului este 2g/mol d=M,amestec/M,H2---. 12,66= M/ 2--> M,amestec= 25,32 g/mol Notam cu n1 si n2, fractiile molare ale celor doua hidrocarburi din amestec: n1x16 + n2x30= 25,32 16 si 32 sunt masele molare ale CH4 si C2H6 n1+n2= 1 Rezolvand sistemul, rezulta n1/n2= 1/2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!