Caldura latenta de topire a ghetii, λg=334kJ/kg Energia necesara toprii Q=134000J=134KJ Pentru topirea unei bucati de gheata cu masa m este nescesara o cantitate de energie data de relatia: Q=m×λg ⇒m=Q/λg ⇒ m=134/334 ⇒ m=0,4kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!