Răspuns :
a) d(BC)=v*t=30m/s*20min=30m/s*1200s=36000m
v=d/t
b) pentru a afla timpul necesar masinii pentru a ajunge din orasul B in or. D calculam: t=d/v=75600m/24 m/s=3150 s (timpul parcurs din or C pina in or.D)
t (BD) =t (BC)+t (CD) =1200s+3150s=4350s
c) t total= t (AB)+ t (BC+CD)=1/4h+4350s=900s+4350s=5250s=1h46 min
findca porneste la ora 8 si parcurge distanta pina in D in 1h46min rezulta ca ajunge la ora 9si 46 min
d ) v med= d tot/t tot= 129600m/5250s =24.69 m/s
d (AB)= v*t=72km/h*1/4h=18km=18000m
d tot =18000m+36000m+75600m=129600 m
v=d/t
b) pentru a afla timpul necesar masinii pentru a ajunge din orasul B in or. D calculam: t=d/v=75600m/24 m/s=3150 s (timpul parcurs din or C pina in or.D)
t (BD) =t (BC)+t (CD) =1200s+3150s=4350s
c) t total= t (AB)+ t (BC+CD)=1/4h+4350s=900s+4350s=5250s=1h46 min
findca porneste la ora 8 si parcurge distanta pina in D in 1h46min rezulta ca ajunge la ora 9si 46 min
d ) v med= d tot/t tot= 129600m/5250s =24.69 m/s
d (AB)= v*t=72km/h*1/4h=18km=18000m
d tot =18000m+36000m+75600m=129600 m
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!