👤

Prin arderea a 5,8 g dintr-o substanta organica A, care contine oxigen s-au obtinut 13,2 g CO2 si 5,4 g H2O. Densitatea fata de aer a vaporilor substantei A este d aer=2,0069( miu cu bara,cred ca e miu relativ=28,9 g/mol). Determinati formula moleculara a substantei organice A. 

Răspuns :

d aer = masa molara A/masa molara aer
=> masa molara A = 58 g/mol
44 g CO2........12 g C
13,2 g CO2...........x g C     x = 3,6 g C
18 g H2O..........2 g H
5,4 g H2O.............x g H       x = 0,6 g H
m O = 5,8 - 3,6 - 0,6 = 1,6 g
3,6/12 = 0,3
0,6/1 = 0.6
1,6/16 = 0.1
Imparti toate la 0,1 => C3H6O cu masa molara 58 g/mol
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari