Peste 400g solutie apoasa de fenol de concentratie 2% se adauga apa de brom de concentratie 1% pana la consumarea totala a fenolului si aparitia unui
precipitat alb.
a)Calculeaza masa de apa de brom care este decolorata de solutie de fenol.
b)Calculeaza masa de tribromofenol obtinuta,stiind ca prin filtrare si uscare se pierde 10% din masa lui.
fenol + 3Br2=tribromofenol +3HBr (formule si reactie pe Wiki) Mfenol=94 =>8g fenol=0.085 moli => 0.255 moli Br2 = 20.4 g =>2040g solutie 1% apa de brom Mtribromofenol=331g cu pierderi de10% vom avea 90%*331*0.085=25.3g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!