Probabil se cere densitatea, ρ, a caramizii avand masa m= 2kg=2000g si dimensiunile 5×10×20cm. Volumul caramizii este V=5×10×20=1000cm³ ρ=m/V=2000/1000=2g/cm³=2000kg/m³ Asa am inteles eu problema care a fost redactata destul de neclar.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!