Daca
2 automobile pleaca in acelasi timp din doua localitati situate la
distanta de 500 km dintre ele daca primul circula cu 180 km/h si al
2-lea cu 110 km/h. Tre sa calculez timpul dupa care se intanlesc cele
doua masini si dx pana in intersectie. :(
Nu sunt un geniu dar dupa mintea mea cam asa vine: 500-180=320 de minute ii ia primei masini sa ajunga,iar celeilate 500-110=390 :) Dar ceea ce trebuie sa afli tu e: 390-320=70 de minute :)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!