Răspuns :
Grupa I: -ER
Grupa a-II-a: - IR
Grupa a-III-a: -OIR,-RE,-IR
Present:
Ex: AVOIR= a avea
J'ai
Tu as
Il/Elle a
Nous avons
Vous avez
Ils/Elles ont
Passe compose : avoir/etre
la prezent + Vb. aux. la participiu trecut
Ex : AVOIR = a avea
J'ai eu
Tu as eu
Il/Elle a eu
Nous avons eu
Vous avez eu
Ils/Elles ont eu L'Imparfait (Imperfectul) : Vb. aux. I-ere person, pluriel -ONS+ terminatiile : -ais,-ais,-ait,-ions,-iez,-aient Ex : AVOIR = a avea J'avais Tu avais Il/Elle avait Nous avaions Vous avaiez Ils/Elles avaient FUTUR SIMPLE : Vb. Aux. indicatif + les terminations : -ai,-as,-a,-ons,-ez,-ont Ex : AVOIR = a avea J'aurai Tu auras Il/Elle aura Nous aurons Vous aurez Ils/Elles auront
Ils/Elles ont eu L'Imparfait (Imperfectul) : Vb. aux. I-ere person, pluriel -ONS+ terminatiile : -ais,-ais,-ait,-ions,-iez,-aient Ex : AVOIR = a avea J'avais Tu avais Il/Elle avait Nous avaions Vous avaiez Ils/Elles avaient FUTUR SIMPLE : Vb. Aux. indicatif + les terminations : -ai,-as,-a,-ons,-ez,-ont Ex : AVOIR = a avea J'aurai Tu auras Il/Elle aura Nous aurons Vous aurez Ils/Elles auront
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Franceza. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!