O masina termica care functioneaza dupa ciclul carno absoarbe intr-un ciclu de la sursa caldura Q1=60 kj si efectueaza lucrul mecanic L=20kj.Sa se afle de cate ori temp. sursei calde este mai mare decat temp sursei reci.
η= L/Q1 , unde Q1= caldura primita de sursa , η=20kJ/60kJ=1/3=0,3 , T1 temperatura sursei calde si T2 temperatura sursei reci Stiind formula η= 1-T2/T1, aflu raportul T2/T1=1-η=1-0,3=0,7 , T1/T2=10/7=1,4
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!