Răspuns :
v1=18km/h=18/3,6m/s=5m/s; v2=54km/h=54/3,6m/s=15m/s;Δt=20s
Notam cu d distanta strabatuta
Se stie ca, in miscarea uniform accelerata, acceleratia este definita ca variatia vitezei raportata la variatia timpului:
a=Δv/Δt; Δv=v2-v1
a=(v2-v1)/Δt
De asemenea, exsta relatia spatiului:
d=d0+v1Δt+Δt²×a/2 .In cazul nostru, d0=0
Atunci:
d=v1Δt+Δt²×(v2-v1)/2Δt; simplficam cu Δt in al doilea termen:
d=v1Δt+Δt×(v2-v1)/2
d=v1Δt/2+v2Δt/2
d=(v1+v2)Δt/2
d=(5+15)×20/2=20×10=200m
d=200m
corect punctul b)
Notam cu d distanta strabatuta
Se stie ca, in miscarea uniform accelerata, acceleratia este definita ca variatia vitezei raportata la variatia timpului:
a=Δv/Δt; Δv=v2-v1
a=(v2-v1)/Δt
De asemenea, exsta relatia spatiului:
d=d0+v1Δt+Δt²×a/2 .In cazul nostru, d0=0
Atunci:
d=v1Δt+Δt²×(v2-v1)/2Δt; simplficam cu Δt in al doilea termen:
d=v1Δt+Δt×(v2-v1)/2
d=v1Δt/2+v2Δt/2
d=(v1+v2)Δt/2
d=(5+15)×20/2=20×10=200m
d=200m
corect punctul b)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!