un corp metalic se misca cu viteza de 59 m/s si se opreste brusc in urma ciocnirii cu un perete nemiscat.Considerind ca la ciocnire jumatate din energia cinetica a corpului se consuma la incalzirea lui.Temperatura marinduse cu 2.3 grade C ,determinati caldura specifica a metalului.
Energia cinetica este mVpatrat/2 si jumatate se transforma in caldura mcΔt. mcΔt = (mV x V)/4 Dupa simplificare cu m avem: cΔt = V x V/4 si c = V x V /4Δt. c = 59x59 : 4x2,3 = 3481: 9,2 = 378,369 J/kgK
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!