2mol 1mol 2mol 3mol
2C + Fe3O4----->2CO2 + 3Fe
36,66 18,33 36,66 55
Vol. CO2= 36,66molx22,4l/mol=
.................
m,Fe =. 55molx56g/mol.=....
.
m,magnetita= 18,33molx 232g/mol ..... daca este pura
m,magnetita impura va fi mai mare===> 80/100= 18,33x232/m,---. m!!!!
Termina calculele !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!