Răspuns :
Deci
Ai urmatoarele ecuatii
m subst initiala + m CO2 = m subst finala deci diferenta ta de 0,036g provine dinCO2,
regula de trei simpla:
1LCO2..................2g CO2
xLCO2...................0,036gCO2=>x=0,036/2=0,018=> Concentratia volumica e 0,018/90 x 100 =sau 0,02 % ,destul de probabil,nu i asa?
Ai urmatoarele ecuatii
m subst initiala + m CO2 = m subst finala deci diferenta ta de 0,036g provine dinCO2,
regula de trei simpla:
1LCO2..................2g CO2
xLCO2...................0,036gCO2=>x=0,036/2=0,018=> Concentratia volumica e 0,018/90 x 100 =sau 0,02 % ,destul de probabil,nu i asa?
1L ...........2g
V..............0,036g V=0,036/2=0,018 L CO2 in 60 L AER
60L...........0,018 L
100L............X
X=100.0,018/60=0,03 L CO2 (care este procentul de dioxid de carbon dat in toate cartile de chimie,fizica etc)
V..............0,036g V=0,036/2=0,018 L CO2 in 60 L AER
60L...........0,018 L
100L............X
X=100.0,018/60=0,03 L CO2 (care este procentul de dioxid de carbon dat in toate cartile de chimie,fizica etc)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!