👤

Pe o perioada de 25 de ani se depun 100 de lei in fiecare luna . Ce suma se depune ? Ce suma se obtine daca se ofera o dobanda de 5% anual?

Răspuns :

100 * 12 = 1200 lei anual din depunere
1200 * 25 = 30000 lei in 25 de ani
1200 * 5/100 = 60 lei anual dobanda
60 * 25 = 1500 lei dobanda in 25 de ani
30000 + 1500 = 31500 lei suma totala dupa 25 de ani
25*12=300 luni 
300*100=30000 lei ( suma depusa )
5%din 30000=5/100*30000=5*300=1500 lei ( dobanda anuala )
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari