👤

o problema la chimie -se amesteca 250 g solutie de saRE DE CONCENTRATIE 15% cu 350 g solutie de concentratie 10 % calculati concentratia procentuala solutiei rezolvare

Răspuns :

concentratia/ 100 = masa dizolvata / masa solutiei

   c1 / 100 = md1/ ms1    md1 = ms1 x c1 / 100 = 250 x 15 / 100 = 37,5 g
  
   c2 /100 = md2/ms2      md2 = ms2 x c2 / 100 = 350 x 10/100= 35 grame

solutia finala contine md = md1 + md2 = 37,5 g + 35 g  = 72,5 grame
     
masa solutiei finale e data de masele celor doua solutii amestecate . 
ms = ms1 + ms2 = 250 grame +350 grame = 600 grame

c final = 100 x md / ms = 100 x 72,5 / 600  = 12, 083 %



Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari