Răspuns :
prin viteza medie intelegem raportul dintre spatiul parcurs si timpul total
la urcare, v = s/t deci t1 = s1/v1 = 10 km / 10 km/ora = 1 ora
la coborare, v = s/t ===> t2= s2/v2 = 10 / 30 = 1/3 ore
viteza medie = spatiul total / timpul total = (s1+s2) / ( t1 +t2) = (10 +10) / (1+1/3) = 20 / 4/3 = 60/4 = 15 km/ora
la urcare, v = s/t deci t1 = s1/v1 = 10 km / 10 km/ora = 1 ora
la coborare, v = s/t ===> t2= s2/v2 = 10 / 30 = 1/3 ore
viteza medie = spatiul total / timpul total = (s1+s2) / ( t1 +t2) = (10 +10) / (1+1/3) = 20 / 4/3 = 60/4 = 15 km/ora
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!