Răspuns :
FeO2 +2H2= Fe +2H2O inmultesc cu a moli
Fe2O3 +3H2 =2Fe +3H2o inmultesc cu b moli
Masele molare:: (56gFe+32gO)/mol FeO2
(2X56gFe +48gO)/mol Fe2O3
fac bilantul de oxizi si de fier
a,molx88g/mol+b,molx160g/mol=7,5g oxizi
2a,molx56g/mol=5,6gFe--------> a.= 0,05mol FeO2---.m=0,05x88 g
din prima ecuatie rezulta b=0,019mol FeO3---m=0,019x160g
;
IN 7,5g amestec...4,4gFeO2.....3,1gFeO3
in 1oo x y CALCULEAZA !
Fe2O3 +3H2 =2Fe +3H2o inmultesc cu b moli
Masele molare:: (56gFe+32gO)/mol FeO2
(2X56gFe +48gO)/mol Fe2O3
fac bilantul de oxizi si de fier
a,molx88g/mol+b,molx160g/mol=7,5g oxizi
2a,molx56g/mol=5,6gFe--------> a.= 0,05mol FeO2---.m=0,05x88 g
din prima ecuatie rezulta b=0,019mol FeO3---m=0,019x160g
;
IN 7,5g amestec...4,4gFeO2.....3,1gFeO3
in 1oo x y CALCULEAZA !
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!