👤

cati moli de oxigen se vor consuma la arderea completa a 160 g sulf

Răspuns :

Calculez molii din masa data de sulf,stiind M,S=32g/mol
niu=m/M---.niu=160g/32g/mol=5mol
                              1mol         1mol
Ecuatia chimica :   S      +     o2         =   SO2
                               5mol           n=5mol O2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari