👤

cati moli de hidrogen se consuma in reactie cu 18g de carbon?Ce volum de gaz rezulta din reactie?

Răspuns :

Calculez nr.moli C din masa data:  n sau niu = 18g/12g/mol=1,5mol
Ecuatia reactiei:      
                       1mol         2mol   1mol
                        C     +   2H2=      CH4
                      1,5 mol; n=3  mol;n=1,5mol
n,H2=3mol-
n,CH4=1,5MOL----> V= 1,2molx22,4l/mol        CALCULEAZA   V !
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari