👤

ce distanta a parcurs un mobil stiind ca a mers timp de 3 min. cu viteza de 15m.pe secunda ???

Răspuns :

v=dxt
v=viteza
t=timpul
rezulta d=v:t=15:3=5(m)
60×3=180(sec total )
15×180=2700(metri)