v1=144km/h=144/3,6=40m/s
v2=108km/h=108/3,6=30m/s
In timpul t=3600s primul tren parcurge distanta d1 iar al doilea distanta d2
v1=d1/t ⇒d1=v1×t=40×3600=144000m=144km
v2=d2/t ⇒d2=v2×t=30×3600=108000m=108km
Distanta dintre trenuri va fi d=d1-d2
d=144-108=36km