Calculează volumul de clor necesar pentru a obtine89,6l de clorura de hidrogen.Clorura de hidrogen obținută a fost dizolvata in 854 ml de apa.Afla partea de masa a clorurii de hidrogen in soluția de acid clorhidric obținuta. Va rog ajutatima.
H2+Cl2=2HCl 22.4*89.6/44.8=44.8l partea de masa =masa substantei/masa solutiei*100%; partea de masa = 89.6/44.8=2moli masa HCl= 2mol*36.5g/mol=73g masa solutiei =73g+854g=927g partea de masa =73g/927*100%=7.9%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!