👤

Un pieton s.a deplasat un sfert dintr.un drum d cu v¹=3m/s,inca o treime din drum cu v²=2m/s,iar restul drumului l.a parcurs cu v³=5,4km/h.Calculati viteza medie cu care s.a deplasat pietonul.

Răspuns :

Vom scrie legile de miscare pentru fiecare portiune de drum , 
d/4=v1t1, t1=d/4v1, a parcurs un sfert de drum 
1/3*3/4d=v2t2, 1/4d=v2t2, t2=d/4v2, o treime din cat a ramas 
2/3*3/4d=v3t3, 1/2d=v3t3, t3=d/2v3, restul drumului , 2/3 din cat a ramas 
d=vm(t1+t2+t3), iar toata distanta cu vm 
Inlocuim t1, t2 si t3 :
d=vm(d/4v1+d/4v2+d/2v3): impartim relatia prin d 
1=vm(1/4v1+1/4v2+1/2v3} , aducem la acelasi numitor comun 4v1v2v3

1=vm (v2v3+v1v3+2v1v2)/4v1v2v3

vm= 4v1v2v3/ ( v2v3+v1v3+2v1v2) 
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari