Notez M-metalul monovalent si A ,masa lui molara
1mol 1mol
M2CO3 + H2SO4 = M2SO4 +H2O+ CO2
Calculez nr.moli Co2 : n sau niu =m,g/ M,g/mol---. 88g/44g/mol=2mol
Se deduce ca se obtine 2 mol Co2 dar si 2 moli sulfat --
2mol sulfat xAg/mol sulfat =284g
2 molx (2xA,g M+32gS +4x16gO)/mol= 284g----. CALCULEAZA A,g/mol