👤

cat alearga o camila in metri pe minut , kilometri pe minut si kilometri pe ora daca viteza ei este de 72 de metri pe secunda

Răspuns :

v=72 m/s este o viteza foarte mare si daca asa e enuntul atunci e SF!
72m/s=259,2Km/h (cat o masina de formula 1!)
v=259,2/60=4,32 km/minut
v=72*60=4320 m/minut
Spor!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari