1mol S..........32g...............6,023*10²³ atomi
...................160g..............................x atomi
x=160*6,023*10²³/32=30,115*10²³=30115*10²⁰ atomi S
1s...........................2 atomi
y s..........30115*10²⁰ atomi
y=30115*10²⁰/2=15057,5*10²⁰=15057*10¹⁹ s