👤

un motor termic dezvolta o putere de 60kW .randamentul lui este de 25% .citi litri de benzina a consumat moptorul in 10 ore?Puterea calorica a benzinei este de 4.6*10la a 7 j/kg.

Răspuns :

ro=m/V⇒V=m/ro
ro benzina=700 kg/m³
q=4.6*10^7J/kg=Qtot/m
P =60kW=60000W=L/t⇒L=P*t=60000W*10 h=60000W*36000s=216*10^7J
L=Qutil=216*10^7J
randamentul=Qutil*100%/Qtot⇒
Qtot=Qutil*100%/randanent=216*10^7J*100%/25%
Qtot=864*10^7J
q=Qtot/m⇒m=Qtotal/q=864*10^7J/4.6*10^7J/kg=187.82kg≈188kg
V=m/ro=188kg/700 kg/m³=0.268m³
1m³=10³dm³
1dm³=1l
0.268m³=268l


Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari