👤

5,4 g aluminiu reactioneaza cu 40g solutie NaOH 40%. Se cere:
a) calculati substanta in exces
b) numarul de moli de gaz rezultat
c) masa solutie de H2SO4 de C%=40% ce reactioneaza cu substanta in exces.


Răspuns :

1mol     4 mol
Al   +    4NaOH  = Na(Al(OH)3) +3Na
27g       4molx40g/mol
Calculez md:   40/100= md/40--> md=16g
Revin la ecuatie:     160ghidroxid     ....27gAl
                                16 g           m=2,7  "         -> Al in exces --.> m=5-2,7g
b ???????
 
2mol                3moll                                l
2Al          +         3H2SO4=    Al2(SO4)3 + 3H2
2molx27g/mol   ....3x98g..               
2,7g(excesul)............m=14,7gacid

40/100= 14,7/ ms---> CALCULEAZA
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari