1. Se consideră reacţia trimoleculară: 2 NO + O2 2NO2. Ştiind că reacţia este o reacţie simplă să se calculeze constanta de viteză pentru formarea NO2 la 0oC, cunoscând că prin reacţia a 0,16 moli O2 şi 0,04 moli NO într-un vas de 0,5 L, viteza iniţială de formare a NO2 este 8,19 10-9 mol/Ls
2NO +O2-->2NO2 v= kC(NO)²x(O2) Deduc conc in mol/l (NO)=0.04mol/0,5l=0,08mol/l (O2) = 0,16mol/0,5l= 0,32mol/l 8,19x10⁻⁹= k x 64x10⁻⁴x 0,32---.>REZULTA k in l / mol s
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!