CH₄ + 2O₂ --> CO₂ + 2H₂O
1 mol CH₄ .... 2 moli O₂
100 l CH₄ .... x l O₂ => x=200 l O₂
Procentul de O₂ din aer este aprox egal cu 20 => Vaer = 5*VO₂ ; Vaer=1000 l aer = 1m³ aer.
C₃H₈ + 5O₂ --> 3CO₂ + 4H₂O
1 mol propan ... 5 moli O₂
200 l propan ... y l O₂ => y=1000 l O₂
Vaer = 5*VO₂ = 5*1000 = 5000 l aer = 5 m³ aer