Răspuns :
d=600m
Δt1= 10min=600s
Δt2=15min=900s
Cred ca problema cere sa afli vitezele , deorece distanta este data in problema , este 600 m si este parcursa de copii in timpi diferiti
v1=d/Δt=600m/600s=1m/s
v2=d/Δt2=600m/900s=2/3=0,6m/s
Δt1= 10min=600s
Δt2=15min=900s
Cred ca problema cere sa afli vitezele , deorece distanta este data in problema , este 600 m si este parcursa de copii in timpi diferiti
v1=d/Δt=600m/600s=1m/s
v2=d/Δt2=600m/900s=2/3=0,6m/s
Distanța parcursă de Andrei și Mihai este dată, adică 600 m;
Timpul consumat de Mihai: 7h 50 min - 7h 30 min = 20 min
Andrei: 12 h 50 min - 12 h 35 min = 25 min
Viteza de deplasare:Mihai : 600: 20 = 30 m/min;
Andrei: 600: 25 = 24 m/min
Timpul consumat de Mihai: 7h 50 min - 7h 30 min = 20 min
Andrei: 12 h 50 min - 12 h 35 min = 25 min
Viteza de deplasare:Mihai : 600: 20 = 30 m/min;
Andrei: 600: 25 = 24 m/min
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!