👤

Masa amoniacului rezultat in urma reactiei hidrogenului cu 56g de azot este....

Răspuns :

CA LCULEZ c MASELE MOLARE :
M= (2X1 gH)= 2g/mol H2
M=( 14gN+3x1gH)/mol= 17g/mol NH3
eCUATIA REACTIEI::  
3mol            2mol
3H2 + N2=. 2NH3
3x2g              2x17g
56g                  m= 68g NH3
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari