flacara oxiacetilenica obtinuta prin arderea acetilenei atinge o temperatura de 3000°C si se utilizează pentru tăierea si sudarea metalelor (suflatorul oxiacetilenic ) Se cere: a) scrieri ecuatia reactiei de ardere a acetilenei ; b) Calculează volumele de CO2 si H2O vap. care se obtin prin arderea unui volum de 672 cm3 acetilena in conditii normale.
V, acetilena = 672cmcub=672ml=0,672l Stiu ca 1mol d gaz are volumul 22,4l 1mol 2mol 1mol C2H2 + 5/2O2 = 2CO2 + H2O 22,4l 2x22,4l 22,4l 0,672l V V V= 1,344L CO2 . V' = 0,672 LH2O
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!