3g dintr-o substanta simpla cu Z = 6 ard intr-un vas ce contine moleculele elementului cu Z = 8 . Identifica cele doua elemente, scrie ecuatia reactiei si determina cantitatea cu produs de reactie obtinut.
Z=6 => 6 electroni si 6 protoni => carbonul Z=8 => 8 electroni si 8 protoni => oxigenul C + O2 ---> CO2 12 g C.......44 g CO2 3 g C.............x g CO2 x = 11 g CO2 Arderea despre care se spune in problema este chiar un indiciu pentru care al doilea element este oxigenul.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!