👤

Determinati cu cit se va alungi arcul spiralei cu k=40N/kg de care este atirnat o greutate de 200g?Am nevoie urgent dau coronita!!!



Răspuns :

Se dă:      
m=200 g
k=40N/m 
___________
Δl - ?

Fdeform.=k*Δl
F=mg ⇔
mg=kΔl ⇔
0,2kg *10 N/kg=40Δl ⇔
2N=40Δl ⇔
Δl=2/40=0,05 m
Raspuns:Alungirea = 0,05 m = 5 cm
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari