👤

Masa unui vas confectionat dintr-un material necunoscut este de 50 g. Daca umplem vasul cu apa, greutatea lui totala va fi de 1, 5N (g=10N/kg).Volumul totalal vasului si al apei din el este: V=125cm(cubi). Stiind ca densitatea apei este 1g/cm(cubi), sa se afle densitatea substantei din care este confectionat vasul? Va rog mult am nevoie urgent pe miine! Urgent.

Răspuns :

Masa totala va fi 1,5N : 10 = 150 g, deci a apei va fi de 150 - 50 = 100 g 
Volumul a 100 g apa este de 100 cmc pentru ca densitatea ei este de 1 g/ cmc  (100g : 1g/cmc = 100 cmc). Inseamna ca vasul de 50 g ocupa diferenta de volum pana la 125 cmc, adica 25 g.
Densitatea materialului va fi  50g : 25 cmc = 2 g/cmc 
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari